Middelfart Boldklub har langt fra fået den ønskede start under den nye træner Kim Engstrøm. Forårets første hjemmekamp foregik på kunsten på klubanlægget på Færøvej i det flotteste martsvejr, men blev en kæmpe skuffelse for det pæne fremmøde af forventningsfulde tilskuere. 1-3 (1-1) blev resultatet af de 90 minutter mod AB, hvor Middelfart endnu en gang måtte spille en stor del af 2. halvleg i undertal efter et rødt kort.
For anden kamp i træk kostede en udvisning kostbare point. Sidst i Ishøj førte Middelfart, da holdet blev decimeret og måtte nøjes med uafgjort mod et rent amatørhold fra den nederste halvdel af rækken. Denne gang mod fuldtidsprofessionelle AB, der også inden kampen lå placeret under stregen, var stillingen lige, inden det vippede afgørende over til modstanderne efter det røde kort.
Dyre points at sætte til og da topholdene fra Fremad Amager og Aarhus Fremad ’planmæssigt’ begge vandt, blev afstanden til de to tophold øget henholdsvis 10 og 7 point. Nu er 3. pladsen også i akut fare, og inden kampen næste søndag i Nykøbing Falster kan flere af forfølgerne være nået helt op i hælene på os.
Hård start
Middelfart stillede i følgende opstilling: Casper Radza – Mads Greve, Lasse Thomsen, Malthe Boy Kristensen – Jacob Linnet, Robert Kakeeto, Mads Hansen, Noah Barholt – Peter Kristensen, Malthe Boesen, Bardhec Bytyqi.
Middelfart måtte bl.a. stille uden Simon Trier og karantæneramte Jonas Villemoes.
AB i det grønhvide dress kom styrtende ud af hullerne fra start og lagde hårdt pres på Middelfarts udvalgte, der virkede lidt kyste i kampens begyndelse. Allerede efter 4 minutter, på ABs første afslutning, gik det galt. En tabt bold på midten og en stikning ned i midten til den rapfodede O’vonte Mullings, der ikke blev generet ret meget i sit løb ned mod feltet. Han passerede let fremstormende Casper Radza og man stod og frøs lidt i solen ved tanken om, hvordan det skulle gå.
Der gik så heldigvis kun fem minutter, inden en i især 1. halvleg veloplagt Bardhec Bytyqi fik bolden serveret i sit fremløb i feltet tæt på baglinjen. Bardhec rundede to forsvarere, inden han fra en meget spids vinkel satte en flot udligning ind. 1-1 og fire minutter senere havde Bardhec en ny god afslutning, hvor keeperen reddede og Noah Barholt afsluttede tæt over mål på returen. Middelfart havde omkring 15-20 minutter. hvor de blå havde initiativet, inden AB igen satte sig på spillet.
AB virker som en godt trænet enhed med et stort løbepensum og var i dagens kamp først på mange bolde. Det var dog ikke et hold, Middelfart burde være skræmt af på god dag. Middelfart havde et pænt antal afslutninger i 1. halvleg, men spillet virkede ofte lidt tilfældigt på det hurtige underlag. Malthe Boy Kristensen havde et godt forsøg efter 22 minutter, inden Middelfarts keeper Radza hev en af de helt store redninger frem omkring den halve time.
På et indlæg fra Middelfarts venstre side var en grøn angriber helt fri få meter foran kassen, men blev afvist af en superredning af manden på kassen. I de sidste ti minutter noteredes spredte forsøg fra først Mads Greve, hvis afslutning blev snittet af en forsvarer og gik over målmanden, men desværre også over målet, og igen Malthe Kristensen med et skud udefra.
AB svarede igen, hvor en umarkeret angriber igen slap fri, men heldigvis overplacerede forsøget. Det sidste indtryk var et Middelfartpres med flere forsøg på afslutninger inde omkring det lille felt. 1-1 ved pausen og hvad ville 2. halvleg så bringe?
En afgørende fejl
AB kom igen meget beslutsomme ud til 2. halvleg og trykkede Middelfart, men det første kvarter forløb uden de store chancer til nogen af siderne. Meget løb, nærkampe og mange boldtab – og så kom det kampafgørende moment.
I det 61. minut førte et blåt boldtab til en omstilling fra AB. Cirka midt på den blå banehalvdel tog forfølgeren, Malthe Boy Kristensen, den værste beslutning i den situation. Bagfra klippede han den grønne angriber og gav ikke dommeren andre muligheder end et direkte rødt kort for en såkaldt nødbremse som bagerste mand. For anden lørdag i træk 10 mod 11 i størsteparten af 2. halvleg.
Kim Engstrøm sendte Elias Andersen ind i forreste linje som afløser for Peter Kristensen i håbet om, at den nytilkomne fra Esbjerg kunne løbe fra det lidt tunge AB forsvar i en omstilling. I samme moment blev Noah Barholt, der fik sin første startplads, fri og blev afløst af Søren Eg. Middelfart sloges videre og efter 66 minutter kunne Jacob Linnet have gjort det slemme ved akademikerne, da han i et fremløb nåede ind i feltet. Desværre sad den ellers hårde afslutning i sidenettet.
AB havde held med deres indskiftninger. De skiftede Casper Grening og Frederik Lindgaard ind efter 65 minutter og førstnævnte havde sidste fod på bolden, da AB splittede Middelfartforsvaret efter 73 minutter og satte 2-1 føringen ind. Middelfart virkede herefter slået og fik ikke meget til at lykkes frem ad banen. Efter godt 80 minutter blev Lukas Eg skiftet ind i stedet for Robert Kakeeto og minuttet efter kunne han se forsvaret kørt over en gang en gang til og 3-1 ved Frederik Lindgaard blev det sidste søm i Middelfart kisten.
AB var tættere på 4-1 end Middelfart på en reducering på denne blå off day, hvor især 2. halvleg var tung at følge for de hårdtprøvede blå tilhængere. Nok en naturlig følge af det røde kort og det er vigtigt at lægge denne uvane af sig, når vi næste søndag møder bundproppen fra Nykøbing FC, der efter 4-0 i første forårsrunde kom ned på jorden igen med 1-2 mod Ishøj.
William Akpan fik de allersidste minutter som afløser for Malthe Boesen uden at kunne ændre på noget. Middelfarts fjerde nederlag på hjemmebane i denne sæson var en realitet og dermed har vi tabt flere point end vundet på eget græs. Der er i øvrigt en vis realisme i håbet om, at næste hjemmekamp den 29. marts mod Frem kan blive på rigtigt græs på Middelfart Stadion, der snart fremstår i markant opdateret version.
Tekst: Leo Jensen