Efter Kim Engstrøm tirsdag blev solgt til Vendsyssel FF er der blevet handlet hurtigt.
Kristoffer Johannsen er købt fri af kontrakten i FC Roskilde, og vender dermed retur til Middelfart, hvor han havde stor succes i hans første periode. Så stor, at han for 12 måneder siden blev solgt til netop FC Roskilde.
Kristoffer har i forbindelse med skiftet retur til Middelfart underskrevet en kontrakt der gælder 2,5 år.
-”Da vi først havde fået lavet en samlet liste efter udmeldingen omkring vores trænersituation, var der slet ingen tvivl om at Kristoffer toppede den liste. Efter godt og åbent samarbejde med FC Roskilde og gode snakke med Kristoffer selv, er vi meget glade for at kunne præsentere denne aftale. Kristoffer havde en stærk første periode i Middelfart som træner, og tiltrak sig ganske naturligt en del interesse. Nu er han tilbage i en endnu dygtigere udgave, så jeg er ikke i tvivl om at matchet er helt perfekt. Nu er der ro på trænersituationen og vi kan holde fuld fokus på at gøre os klar til sæsonstarten i Aarhus”, udtaler sportschef Søren Godskesen om klubbens nye træner.
-”Jeg har været glad for min tid i Roskilde, for klubben og de mange gode mennesker der. Men da jeg fik præsenteret henvendelsen fra Middelfart, var det heller ikke svært at slå til. Jeg var ekstremt glad for klubben i min første periode der, og siden da er det kun fortsat med en positiv udvikling. Jeg glæder mig helt vildt til at komme tilbage til spillerne og resten af staben og til at komme i gang med det arbejde der ligger foran os i den kommende periode”, udtaler Kristoffer Johannsen om skiftet tilbage til Middelfart.
Kristoffer Johannsen starter i Middelfart omgående, og har allerede første træningsdag med spillerne i dag mandag.
Yderligere oplysninger:
Søren Godskesen, tlf. 20129858



