Johannsen: Vi er ramt på stoltheden

Søndag var vi i Silkeborg, hvor den stod på træningskamp mod deres mandskab fra 3F Superligaen. Det startede lovende, og de første 45 minutter var rigtig fine set fra vores synspunkt. Desværre gik det ned ad bakke efter pausen, og det sluttede med en snitter på 8-2, som naturligvis påvirkede vores cheftræner efter kampen.

- Først og fremmest rammer det ens stolthed. Jeg tror aldrig før, jeg har været med til at lukke otte mål ind på denne måde, når det er fodbold på det her niveau. Så i trænerteamet er vi ramt på stoltheden, og spillerne er ramt på stoltheden; også selvom det sker i en træningskamp. Den måde vi falder sammen på i anden halvleg, er vi hverken stolte af eller glade for, ligesom vi ikke havde set den komme, siger Johannsen, inden han sætter lidt flere ord på kampen.

- Jeg synes, vi præsterer acceptabelt i første halvleg. Vi var defensivt stærke, vi stod godt, og vi lukkede mange ting af mod et, skal det siges, ekstremt dygtigt Silkeborg-mandskab. I den offensive del kom vi frem til et par ting, så første halvleg var tilfredsstillende på rigtig mange parametre, siger Johannsen.

Anden halvleg startede sløjt for os, og det var en træningskamp, der har givet os nok at arbejde med i de kommende dage.

- Når vi indkasserer to mål på to minutter, så gør vi det svært for os selv. Jeg er ikke vild med, at vi falder sammen og vores udtryk derfra. Det frustrerer mig sindssygt meget, og det er ikke noget, der skal gentage sig.

- Nu skal vi gense sekvenserne fra kampen på video. Jeg har en idé om, hvad det er, der går galt i dag, men kort sagt har vi ikke niveauet; hverken med eller uden bold. Når det kommer til spillet uden bold, så må vi aldrig falde så meget sammen, som vi gjorde i dag. Så det blev en træningskamp, der har givet mig nogle spørgsmål, der nu skal findes svar på.

Når man spørger Kristoffer om, hvorvidt der alligevel er noget positivt at tage med fra kampen, svarer han:

- De positive aspekter forsvinder jo i løbet af anden halvleg, men vi skal forsøge at dele det op og være nuancerede. Som sagt var første halvleg på mange måder fin. Jeg synes, Silkeborg var bedre end os, og jeg kunne godt tænke mig endnu mere mod og kvalitet i offensive, men der var mange gode ting i de første 45 minutter, ligesom vores scoring i anden halvleg er fin.

- Men her lige efter kampen er selvtilliden trykket hos os, og det giver mening. Men vi er sammen om at skulle rejse os fra det her sted, og det er jeg også overbevist om, at vi kan, siger Kristoffer Johannsen.

Næste kamp for Kristoffer Johannsens tropper er lørdag d. 31. januar kl. 14.00, når vi hjemme på kunstgræsbanen på Færøvej møder Esbjerg fB.

Seneste nyheder