Kim Engstrøm solgt til Vendsyssel FF

Som tidligere meldt ud, opsagde Kim Engstrøm i sidste uge sit job som cheftræner i Middelfart Boldklub, for at tiltræde et lignende job i Vendsyssel FF.

 

Parterne er nu enige om vilkårene for at Vendsyssel allerede nu kan overtage Kim Engstrøm som cheftræner og Engstrøm har dermed haft sin sidste arbejdsdag i Middelfart Boldklub.

 

-”Jeg er fortsat ærgerlig over at Kim ikke længere skal være træner i Middelfart. Men samtidig er jeg også helt på det rene med, at det er en del af gamet i fodboldverdenen. Vi har været rigtig glade for Kim og hans seriøse arbejde i klubben og han har været med til at flytte os på flere parametre. Præcis som intensionen var da vi ansatte ham. Kim har også været med til at sikre sig en plads i Middelfart-historien med den flotte oprykning i sommer, så vi har meget at takke Kim for. Hverdagen i Middelfart Boldklub fortsætter dog, træningen er i gang igen efter juleferien, og jagten på vores nye cheftræner er også i fuld gang.”, udtaler sportschef Søren Godskesen om afskeden med Kim Engstrøm.

 

-”Jeg har haft en spændende tid i Middelfart i de sidste 12 måneder, hvor vi sammen har skabt flotte resultater og udviklet klubben. Ikke mindst oprykningen på Middelfart Sparekasse Stadion i sommer.  Jeg har virkelig nydt min tid med spillere og stab i klubben. Nu ser jeg frem til nye udfordringer i Vendsyssel i et fuldtidssetup og til at fortsætte min udvikling som fodboldtræner”, udtaler Kim Engstrøm om sit stop i Middelfart.

Arbejdet med rekruttering af den fremtidige cheftræner er som sagt i fuld gang, og klubben vil melde ud, så snart der er nyt på den front.


Yderligere oplysninger:

Søren Godskesen, tlf. 20129858

Seneste nyheder