Det er med en overvældende favoritværdighed, Middelfart Boldklub løber på banen skærtorsdag over middag i Rema 1000 Park i Odense SV, det tidligere Dalum Stadion. Der er 48 point og 100 mål i forskel – Middelfart med plus 31 i score og 48 point og Dalum med minus 69 i målforskel og nul point for de første 20 kampe. Det er 21. og dermed næstsidste runde i Grundspillet i 3. division.
Middelfart har en hjemmekamp 2. påskedag tilbage, mod Young Boys FD, inden slutspillet om oprykning starter. Inden 21. runde har de tre hold i toppen, Middelfart, FA2000 og Vanløse, sikret sig deltagelse i Oprykningsspillet om to pladser i næste sæsons 2. division. Tre af de næstfølgende fire hold følger med.
Fem hold er allerede sikre på at ende i Kvalifikationsspillet, der handler om at undgå de to nederste pladser og dermed nedrykning til DS. Nummer tredjesidst i dette slutspil slipper gratis i år, da FC Jammerbugts konkurs og farvel til Danmarksturneringen kommer 3. division til gode i bunden.
Vigtigt med en god slutspurt
Sidste rundes resultater faldt rigtigt ud for Middelfart. FA2000, Vanløse og Young Boys, som vi som nævnt møder i Grundspillets sidste runde, spillede alle uafgjort. Det betyder, at Middelfart er ni point foran FA2000 og ti point foran Vanløse på 3. pladsen, der ikke giver oprykning. Dertil en pænt bedre målforskel end de nærmeste forfølgere.
Det er derfor vigtigt at holde fast i sejrsrytmen fra de to seneste kampe, lokalopgørene mod SfB-Oure (3-0) og Næsby (1-0). En sejr over Dalums pointløse hold vil samtidig betyde, at Middelfart passerer 50 point milepælen inden sidste runde. To sejre her til sidst vil betyde et pointgennemsnit i Grundspillet på 2,5 point pr kamp.
At fastholde et forspring som det nuværende eller måske endda forbedre det vil være et virkelig stærkt rygstød i slutspillet, hvor der spilles 10 runder frem mod afslutningen den 17. juni.
Middelfart har vist stærke takter i forsvaret i de seneste kampe, der har givet to clean sheets i lokalopgørene og forud en uheldig udligning i 8 minutters overtid. Det bliver dog nok ikke forsvaret, der får de største udfordringer mod Dalum. Dalum har scoret seks gange hidtil og én gang i foråret.
I den anden ende har Dalum indkasseret 75 mål og heraf 17 i de seneste tre kampe. To gange 0-6 mod Næsby og Ishøj har Dalums sammenbragte mandskab, der ikke kunne stille hold i forårets første kamp, i bagagen før kampen mod Middelfart.
Pas på ikke at stresse
Det vil derfor nærmest være en dyb skuffelse, hvis Middelfart ikke opnår mindst de samme tenniscifre. Men fodbold har vist mange eksempler på bundhold, der byder topholdene trods. Hvis Middelfart glemmer at spille sit spil og i stedet stresser over ikke at få bolden hurtigt i mål og kickstarte en storsejr, kan det blive en hårdere opgave, end stillingen og de forudgående resultater tyder på.
Alt andet lige må der ligge tre point og måske et markant løft til målforskellen efter de 90 minutter mellem top og bund. Men husk lige efterårets kamp en fredag aften i august på Middelfart Stadion, hvor Dalum kom med tre nederlag i bagagen og Middelfart havde syv point og to gange 4-0 med fra de første kampe.
Middelfart vandt den kamp 1-0 på en scoring af Malthe Boesen kort efter pausen og var ikke særlig overbevisende. Dalum har et andet hold i dag end dengang, men Middelfart gør klogt i ikke at undervurdere modstanderen eller glemme de sidste 10 procent indsats i omklædningsrummet. Dalum holdt en føring på et mål af den tidl. Middelfartspiller Mads Aasgaard i en halvleg ude mod Vanløse for nogle uger siden, inden de blev løbet over ende i 2.halvleg.
Dommer i Dalum er Midjan Hadzidulbic og kampen fløjtes i gang kl. 13.00.
Tekst: Leo Jensen