Der var var godt 30 sekunder tilbage på dommerens ur, da indskiftede Tre Hayes stod helt rigtigt placeret foran VSKs mål og kunne skrabe en halvklaring fra målmanden over stregen til 2-1 (1-0) og dermed sikre Middelfart Boldklub sæsonens femte sejr i en kamp, der længe lignede et unødvendigt pointtab.
Optakten til kampen pegede på konsolidering og resultatet med sejr over divisionens nr. 7 betød netop, at Middelfart konsoliderede sig i Top 6 med nu 10 point ned til stregen, der skiller mellem opryknings- og nedrykningsspil.
Der er mange kampe endnu, der kan ændre på det, men godt med et solidt rygstød i form af et efterhånden pænt pointforspring. De nuværende 16 point efter seks kampe var hvad Middelfart stod med sidste forår efter hele grundspillet.
Snæver føring før pausen
Middelfart stillede i en startformation, hvor der var ændret på et par pladser i forhold til kampen mod Young Boys. Den så sådan ud: Casper Radza – Mads Jørgensen, Lasse Thomsen, Marcus Mlynikowski – Jacob Linnet, Robert Kakeeto, Benjamin Zjajo, Andreas Eriksen – Peter Kristensen, Malthe Boesen, Denis Fazlagic.
Andreas Eriksen og Peter Kristensen var nye i forhold til sidst. William Akpan var ikke disposition.
Middelfart lagde ud i vanlig possession stil og modstanderne fra VSK stillede sig lidt afventende dybt og følte Middelfart på tænderne. Denis Fazlagic var involveret i det meste af det farlige, Middelfart præsterede offensivt i 1. halvleg.
Allerede efter 5 minutter var han på færde, hvor keeperens reaktioner blev testet ude ved stolpen. VSK kom mere med i kampen og holdet råder over meget fysik og holdt Middelfart væk fra eget felt den første halve time. Efter 26 minutter var Fazlagic dog tæt på at få hovedet på et indlæg.
Fra det 29. til det 34. minut skete der en hel del. Først havde Linnet en god afslutning i VSK feltet, hvorefter aarhusianerne for første gang testede Casper Radza alvorligt. Det yderlige skud blev klaret og minuttet efter stod det så 1-0.
Denis Fazlagic kiggede sin back ud og rundede ham i feltet, inden der blev lagt en præcis bold ind i fødderne på Peter Kristensen midt i feltet tæt under mål. Oplægget og den flade afslutning midt i målet splittede VSKs forsvar totalt og føringen var en realitet.
Et par minutter senere var VSK tæt på en udligning, hvor Radza igen var redningsmanden. Godt fem minutter før pausen fik Malthe Boesen en fin mulighed på et hovedstød, men fik ikke rigtig ram på indlægget.
Og VSK svarede igen minuttet efter, da en angriber pludselig var helt fri i Middelfarts felt. Heldigvis tog han sig så meget tid til at kontrollere bolden, at Radza var helt fremme og blokere. 1-0 ved pausen og alt pegede i den rigtige retning.
Lige 2. halvleg
VSK Aarhus var åbenbart blevet enige om i pausen, at de ville op og presse topholdet og prøve at negle et point eller mere. Allerede efter fire minutter måtte Casper Radza hurtigt ud til sin ene stolpe og redde. VSK åd sig ind i kampen med fysik og vilje og Middelfart havde svært ved at kreere noget farligt frem ad banen.
Efter 10 minutter valgte træner Anders Jensen at sætte friske kræfter ind. Jonathan Kjær og Anton Stage afløste Denis Fazlagic og Andreas Eriksen. Men Middelfart kæmpede stadig med at få sat angreb sammen og flere unødvendige boldtab gjorde det ikke nemmere.
VSK havde kun to hjørnespark i hele kampen, et i hver halvleg, og på det sidste af dem fik de gevinst. Efter 66 minutter fik Tobias Bach lov at stige relativt umarkeret til vejrs tæt på mål og pandede udligningen ind. På det tidspunkt lignede det en kamp, der kunne gå begge veje og VSK fortsatte med at presse hjemmeholdet.
Middelfart valgte efter 73 minutter at stabilisere defensivt med indskiftningen af den hovedspilsstærke Mathias Høgsholt, der kunne matche VSK i højden. Benjamin Zjajo gik ud. Fremme byttede Tre Hayes plads med Malthe Boesen og det skulle vise sig senere at være en god ide.
Tre Hayes har også både højden og fysikken med sig og han udfordrede VSK forsvaret flere gange og var tæt på efter 86 minutter, hvor der blev fløjtet for frispark. Nu lignede det en lidt ærgerlig pointdeling på en dag, hvor Middelfart ikke fandt det højeste gear.
Flere blå angreb til sidst mislykkedes med upræcise afleveringer og kampen igennem havde vi ikke rigtig held med de lange sideskift, der tidligere i sæsonen har åbnet tætte forsvar.
Inde i overtiden lagde VSK et mildt pres på Middelfartfeltet og man sad med blå sympatier og frygtede en sen scoring. Så kom Mathias Høgsholt imellem med hovedet og der blev etableret et modangreb, hvor Mathias Jacobsen, der afløste Robert Kakeeto fem minutter før tid, var med fremme og baksede med forsvaret i kanten af feltet.
Bolden endte hos Peter Kristensen, der fra højre side forsøgte et skud på mål. Det virkede ikke specielt hårdt eller velplaceret, men VSKs målmand lavede sin eneste fejl i den kamp og parerede bolden lige ud i fødderne på Tre Hayes, der takkede for det gode tilbud og skød sejren og de tre point hjem.
Store jubelscener på og uden for banen og lidt efter fløjtede dommeren af. Topholdets held kalder nogen disse afgørelser, der er vældig charmerende, når det går ens egen vej, men gør rigtig ondt på modstanderne, der så småt har indstillet sig på at have kæmpet et godt resultat hjem. Flere af VSKs spillere lå i græsset og ærgrede sig synligt efter en kamp, hvor de investerede sig selv.
Næste kamp er også svær
Hjemmesejren var ikke helt uventet, men det blev altså med hiv og sving, det lykkedes til sidst. En vigtig advarsel. 3. division er ikke en walk over. Næste kamp er næste lørdag på Høje Bøge i Svendborg. En kamp, der kræver god forberedelse fra Middelfarts side.
SfB-Oure, der lørdag helt crazy tabte 10-0 ude til medoprykkerne fra Ishøj, vil være et såret dyr, der leder efter selvrespekten – og Middelfart må ikke falde i fælden at slappe af i den tro, at vi ikke kan undgå at vinde den kamp.
De fleste kan nok stadig huske kampen for godt et år siden, hvor de allerede nedrykkede sydfynboer viste trods og chokerede alle på Middelfart Stadion ved at vinde 3-2 over et Middelfarthold, der vist glemte fokus i omklædningsrummet.
Tekst: Leo Jensen