Middelfart Boldklub har skrevet 2-årig kontrakt med den 30-årige tyske forsvarsspiller Marcus Mlynikowski. Marcus har senest været på kontrakt i Fremad Amager i de seneste sæsoner, hvor han i foråret 2022 var udlejet til Kolding IF.
Marcus Mlynikowski har spillet i en række tyske klubber. Bl.a. er det blevet 53 kampe på andetholdet i Hertha BSC, samt 28 kampe for Werder Bremens ditto. Siden sommeren 2020 har Marcus opholdt sig i dansk fodbold, hvor det er blevet til 46 kampe i NordicBet Ligaen for hhv. Næstved & Fremad Amager.
-”Efter at have sagt farvel til et par forsvarsspillere i løbet af sommerpausen, har det været en prioritet for os at få en erfaren erstatning ind. Kontakten til Marcus blev skabt via god dialog med Fremad Amager i sidste uge, og efter et par træningspas og en halvleg i vores testkamp mod Holstebro, var vi ikke i tvivl om at vi gerne ville have ham med på holdet. Marcus har et godt CV, masser af rutine og en solid venstrefod, og er samtidig faldet godt ind i truppen allerede. Marcus skal bringe ro og rutine til truppen og være med til at guide og hjælpe de unge spillere i truppen”, udtaler sportschef Søren Godskesen om tilgange af Mlynikowski.
-”I forbindelse med mit besøg i klubben i sidste uge, fik jeg et rigtigt godt indtryk af klubben. Trods sommerens nedrykning er der god stemning og godt sammenhold i omklædningsrummet, og på banen er der masser af kvalitet. Det virker til at være en stærk trup, som jeg tror på kan nå langt i den kommende sæson. Jeg glæder mig over at være en del af Middelfart i de kommende år, og ser frem til en masse gode oplevelser i den blå trøje”, udtaler Marcus Mlynikowski om den nye kontrakt med Middelfart Boldklub.
Kontrakten mellem parterne løber frem til 30. juni 2024.
Yderligere oplysninger:
Søren Godskesen, tlf. 20129858