Det er sæsonens korteste udebanetur, men et lokalopgør med langt perspektiv, når Kolding og Middelfart tørner sammen i slutspillets første akt af Friday Fight Night mellem de to hold. Der er returkamp fredag den 3. juni i Middelfart i den næstsidste runde. Her kan en del allerede være afgjort.
Det er det ikke inden kampen på Kolding stadion. Begge hold har vist gode takter i de to seneste runder, hvor Kolding har gjort rent bord på udebane mod de to tophold, Skive og Aarhus Fremad. Middelfart har ligeledes hentet 6 livsvigtige point med 2-1 ude over Brabrand og senest 2-0 hjemme i bundbraget mod FA2000, som vi med sejren byttede plads med i tabellen.
Kolding vandt først 3-1 i Skive efter en indledende føring til hjemmeholdet. Og i sidste weekend en knusende 5-1 sejr over Fremad i Aarhus, hvor KIF også lige skulle have et wake up call med en tidlig føring til hjemmeholdet, inden de hvidblusede overtog taktstokken. Med de to sejre er Kolding hoppet fra tredjesidstepladsen til andenpladsen efter netop Aarhus Fremad.
Mange gode regnestykker
Hvad vigtigere er for Kolding, har de øget afstanden til nedrykningspladserne, hvor de med deres 31 point har 9 point ned til femtepladsen, hvor Middelfart lige nu befinder sig med 22 point, et point foran FA2000. Over stregen ligger på fjerdepladsen Brabrand med 5 point ned til Middelfart. FA2000 og Brabrand mødes på Frederiksberg i denne runde.
Så i bedste fald er Middelfart to point efter Brabrand efter denne runde. Det forudsætter sejre til Middelfart og FA2000. Det værste udfald vil være, at begge bundhold taber og skaber et hul på 8 point op til Brabrand. Kolding vil i tilfælde af sejr over Middelfart slå et pænt stort hul til bunden på minimum 10 point med seks runder tilbage.
Så er der andre regnestykker med uafgjorte osv. Det korte af det lange er, at en sejr til Middelfart vil hjælpe os godt ind i kampen om at nå op til de fire hold over stregen. Den tredje kamp i denne runde er Skive mod Aarhus Fremad, der også spilles fredag. Skive er Middelfarts modstander i de kommende to kampe, hvor turneringen vender og vi tager hul på sidste halvdel.
Så det sidste regnestykke i denne omgang. Vinder Middelfart og taber Skive fredag, vil Middelfart på papiret kunne hente Skive i de næste par runder. Interessant. Det er vigtigt at holde flest mulige hold inde i nedrykningskampen, så der ikke bliver billige point at hente i de sidste runder, hvor måske et eller flere hold har deres på det tørre.
Gode takter
De seneste sejrrige kampe for Middelfart har selvfølgelig ikke været uden skønhedspletter. Men det har været opløftende at se spillet mod Brabrand og FA2000, hvor modstanderne stort set blev holdt fra at skabe chancer mod en påpasselig Middelfart defensiv, hvor målmand Casper Radza ikke blev voldsomt udfordret.
Der er blevet vist uforlignelig kampgejst fra de blå og vilje til at arbejde for sejren. Vi skal stadig arbejde på at blive skarpere til at score på vores egne chancer, som vi skabte en del af i begge kampe. Der er ingen tvivl om, at de blå vil blive udfordret på alle parametre af et Kolding mandskab, der måske nu har fundet melodien efter nedrykningen fra NordicBet Ligaen i sidste sæson.
Hvor meget vejer hjemmebanefordelen i denne kamp? Kolding har haft problemer med at vinde hjemme i denne sæson, hvor kun én af 12 kampe er vundet. Til gengæld en stor en af slagsen. 5-0 over topholdet Næstved en fredag aften i november. Syv er spillet uafgjort.
Herunder kampen mod Middelfart en fredag i august, hvor KIF chokstartede med føring efter fire minutter. Efter en times spil udlignede Peter Kristensen på et straffespark til slutstillingen 1-1. Sådan sluttede det også kampen før i juni 2019, hvor Kolding med Anders Jensen som træner rykkede op i NordicBet Ligaen med det resultat.
Den lokale rivalisering vil givet sætte begge hold op og hvem håndterer så det på den bedste måde? Middelfarttræner Anders Jensen med base i Kolding og som nævnt med fortid på Koldings trænerbænk vil elske at komme derover med sit nye hold og vinde. Kolding vil sikkert ikke sove dårligt, hvis de formår at stoppe Middelfarts drømme om redning midlertidigt med en hjemmesejr.
Ønsket herfra skal være, at der også i næste sæson er lokalopgør med Slaget om Lillebælt i 2. division på programmet. Så hvem har mest brug for sejren, for at det ønske går i opfyldelse?
Kampen på Autocentralen Park starter kl. 18.30 med dommer Emil Martinussen som manden med fløjten. Vejrudsigten siger tørvejr med let vind.
Tekst: Leo Jensen