Det var en mentalt vigtig sejr oveni pointudbyttet, da Middelfart Boldklub med dagens 2-0 (0-0) sejr over FA2000 avancerede en plads til nr. 5 i tabellen i slutspillet og nu kan gå på jagt efter fjerdepladsen, der betyder redning i 2. division. Middelfart scorede et hurtigt mål i 2. halvleg og det grundlagde sejren, der kunne være blevet flere mål større. Men vi vandt og vi vandt på Middelfart Stadion for første gang i denne sæson.
Så der var som lovet i optakten masser af glæde og sang i omklædningskabinen, da sejren var hjemme. En lettet trup, der vidste, at uden en sejr i dagens kamp mod de direkte konkurrenter på de to farlige pladser ville det ikke se godt ud for overlevelseskampen.
Det faktum havde modstanderne selvfølgelig også med i gameplanen, men det blev altså FA2000, der blev overhalet og nu skal til at finde sejrstakterne igen efter tre slutspilsnederlag på stribe og en målscore på 0-8. Middelfart har høstet seks point med en målscore på 4-3 i de tre slutspilskampe.
Lidt rokering
Middelfarts trænerstab flytter lidt rundt med brikkerne fra kamp til kamp og havde en overraskelse i ærmet til dagens kamp. Startopstillingen så sådan ud: Casper Radza – Thomas Viggers, Mathias Høgsholt, Mads Jørgensen – Jacob Linnet, Lasse Thomsen, Jonas Villemoes, Martin Conley – Peter Kristensen, Matthias Præst, Denis Fazlagic. En lidt uvant position for Martin Conley på venstre fløj, hvor han afløste Jonas Skytte fra opstillingen i sidste kamp mod Brabrand.
Der var meget få chancer i en 1. halvleg, hvor holdene så hinanden an og ikke åbnede for ret meget i felterne. Middelfart havde godt styr på det rødklædte Frederiksbergmandskab og tillod ingen alvorlige forsøg på at overliste den blå defensiv.
Modsat havde Middelfart så også svært ved at matche fysikken i feltet hos FA, hvor de store forsvarere sparkede og headede alt væk. Middelfart kunne dog have taget føringen efter 13 minutter, hvor Lasse Thomsen headede en fin bold i nettaget hos FA2000. Henne omkring de 40 minutter havde Denis Fazlagic lidt tekniske lækkerier foran feltet til dagens publikum, der så inderligt håbede på en blå sejr.
Men det blev ikke til meget mere og stillingen ved pausen var 0-0, selv om måltavlen med de manglende pærer nærmest lignede ønsketænkningen 5-0 til hjemmeholdet. Det var et fint fodboldvejr for de godt 300 tilskuere, der benyttede den gratis adgang til dagens gyser.
Hurtig gevinst
Middelfart kom strygende ud af startblokkene i 2. halvleg og Peter Kristensen havde i det første minut en helt åben chance efter et indlæg passerede gennem forsvaret. Tæt under mål fik han ikke sat retning på bolden og den røg lige i favnen på FA2000s målmand Niklas Thomsen, der ved flere lejligheder reddede sit hold fra større overlast i 2. halvleg.
Men det var forvarslet om noget bedre. To minutter senere erobrede Jonas Villemoes en bold ved midterlinjen og stak Matthias Præst i medløb. Præst skærmede bolden godt af under sit løb og trak forsvarerne til sig. Helt fremme ved feltet lagde han bolden til højre til en fremstormende Denis Fazlagic. Off side? Måske, FA’erne protesterede vildt og voldsomt, men dommerne reagerede ikke på det, så Faz lagde efter et træk køligt bolden ind i det tomme mål til føringen 1-0 på et rigtig godt tidspunkt.
Efter 56 minutter satte Middelfart kampens flotteste angreb op og splittede FA forsvaret for alle vinde. Tre mand havde chancen for at afslutte og til sidst fik Jonas Villemoes en næsten 200 procent chance midt for mål, men overplacerede desværre bolden, der gik snært over mål.
Men der gik ikke længe, før den mangelfulde måltavle kom i aktion. Middelfart fik frispark 5 meter uden for feltet cirka midt for mål og det var lige mad for Mads (Jørgensen). Forsvareren med det hårde skud tog bestik af afstanden og forsvarets placering og jernede derefter bolden helt op i krydset i venstre side. Keeperen var godt deropad, men kunne forhindre bolden i at sejle ind. Et supermål fra dagens spiler.
Så var det 2-0 på måltavlen markeret med tre tværstreger, men ingen på stadion var i tvivl om, at Middelfart var på vej til den første hjemmesejr på græs. Efter 68 minutter havde Martin Conley fortjent et mål på sin akrobatiske afslutning, men på forunderlig vis fik keeper Thomsen vippet bolden uden om mål helt ude ved højre stolpe.
Den redning hentede han store roser for af stadionspeaker Vagn Ove Hansen, der selv har en minderig fortid mellem stængerne. To minutter senere (70. minut) havde Middelfarts målmand Casper Radza sin første redning i kampen på et FA forsøg og det var svært at se, hvad der skulle forhindre Middelfart i at køre de tre point hjem. Der var ikke så meget mere i modstanderne og Middelfart kunne have gjort noget værre ved dem.
Sejren kørt i hus
Middelfart gjorde brug af alle fem udskiftninger. Efter 63 minutter kom Benjamin Zjajo ind og afløste Jonas Villemoes. Efter 69 minutter en dobbeltudskiftning, hvor Matthias Præst og Denis Fazlagic, navnene bag det første mål, blev udskiftet. Ind kom Tre Hayes og Marcus de Claville. Efter 85 minutter blev der spilletid til William Akpan og Jonas Skytte, der afløste Peter Kristensen og Jacob Linnet.
I den sidste del af kampen havde Peter Kristensen yderligere et nærgående forsøg inden udskiftningen og der blev vist lavet straffespark undervejs på Benjamin Zjajo. Der blev ikke fløjtet, men Middelfart var i fuld kontrol og kørte bolden rundt i rækkerne de sidste minutter inden slutfløjtet og glade Middelfartfolk kunne skrige glæden over sejren ud.
Nu venter der så et inciterende lokalopgør i Kolding på fredag, hvor det fremstormende hjemmehold har afklapset førerholdene Aarhus Fremad (5-1) og Skive (3-1) og nu selv har lagt sig op nær toppen. Her skal Middelfart vist have marginaler og det hele med for at hente noget, men hvorfor dog ikke. Kolding har ikke vundet så meget hjemme og Middelfart har smag for gode resultater i lokalopgør.
De seneste sejre har vakt sulten efter mere og sigtet er sat på fjerdepladsen i Kvalifikationsspillet, hvor Brabrand lige nu ligger fem point foran os og har en forhåbentlig svær opgave ude mod FA2000 i næste runde.
Tekst: Leo Jensen