Det er en hård nyser, Middelfart Boldklub skal op mod 2. påskedag, når Brabrand IF gæster kunsten på Færøvej. Indtil torsdag havde holdet fra det sydlige Aarhus gjort rent bord i forårets første tre runder med målscoren 6-1.
Den score blev ikke ændret, da den udsatte kamp fra efteråret mod Jammerbugt FC endte 0-0 i en kamp, som Middelfarts træner Jens Letort overværede og så et Brabrandhold, der kunne have vundet over topholdet.
To stærke forsvar
Brabrand har altså holdt modstanderne nede på det ene mål, som Holstebro scorede, på linje med Middelfart, der hidtil i foråret kun har indkasseret det ene mål, VSK scorede i forårets første kamp. Ud over sejren over Holstebro har Brabrand besejret Dalum på et sent mål og slået VSK 3-0, hvor sidstnævnte tidligt indkasserede et rødt kort.
’Med fare for at gentage mig selv, forudser jeg en kamp, der meget vel kan ende med et enkelt eller to mål. Begge hold er godt organiseret med en stærk defensiv, så kampens første mål kan meget vel blive det eneste’, mener Jens Letort.
Jens Letort fortsætter: Brabrand gjorde et godt indtryk i kampen mod topholdet, viste aggressivitet, råber meget og spiller fysisk til kanten, som vi kender dem fra tidligere. De har haft noget afgang på spillersiden, hvor bl.a. Jacob Linnet jo er rykket til Middelfart. Men de har fundet gode erstatninger og er rykket sammen i bussen.
Brabrand har gode offensivkræfter i Casper Andersen og Mike Kaljo, så det blå hjemmehold skal have snor i jyderne kampen igennem, for Brabrand er kendt for aldrig at give op og afgør ofte lige kampe til sidst på deres fightervilje.
Ved næsten fuld styrke
Middelfart har to af de nye i truppen, Jonas Andersen og Mads Steenberg, ude et stykke tid endnu og et par andre har lidt at trække med. Men Middelfart har en bred trup at trække fra og truppen fra den gode sejr over Næsby er til rådighed.
’Vi er klar til at byde Brabrand op til dans og ved, at der kræves tålmodighed og en koncentreret og stærkt fokuseret indsats. Vi vil fastholde vores gode form og udbygge den serie på tre sejre, der har bragt os op på femtepladsen og dermed i den gruppe, der er vores mål med foråret – Top6 og adgang til den kommende 1. division’, opsummerer Jens Letort.
Der er stadig adgang forbudt for publikum, når dommer Stefan Fyhn fløjter op kl. 14.00 med en vejrudsigt, der siger køleskabstemperatur, overvejende skyet men sandsynligvis uden nedbør. Men påskevejret er altid omskifteligt ligesom fodboldlivet.
Tekst: Leo Jensen