Middelfart har valgt udfordringer fra den øverste hylde i slutspurten op til turneringsstarten om 14 dage i Aarhus mod VSK. Denne lørdag lød opgaven på det suveræne tophold fra 2. division øst, sidste sæsons nedrykkere fra NordicBet Ligaen, Nykøbing FC, der har sat kurs efter en hurtig tilbagevenden til den næstbedste række.
Resultatet blev efter fleres mening et noget misvisende nederlag på 1-2 efter en fin indsats over hele linjen. Kampens fokus var et bedre defensivt udtryk, end de første kampe har budt på. Derfor er det selvfølgelig ærgerligt, at der igen blev scoret to gange imod os.
Disciplineret 1. halvleg
Middelfart lagde ud i følgende opstilling: Casper Radza – Hanus Sørensen, Niklas Vemmelund, Mads Jørgensen og Simon Smidt – Matthias Præst, Lasse Thomsen, Martin Conley, Jacob Linnet – Esben Petersen, Nicolai Frederiksen
På dagen var følgende spillere ikke til rådighed: Frederik Stendal, Oliver Skolnik, Frederik Høgh og Peter Kristensen.
Middelfart spillede en set over hele halvlegen virkelig fin og disciplineret kamp med stor påpasselighed i forsvaret. Der noteredes ikke en redning af Casper Radza i halvlegen. Det var en stor præstation mod topholdet fra Sydhavsøerne, der både i efterårets turneringskampe og i vinterens testkampe har scoret mange mål.
Middelfart havde ikke selv de helt store muligheder, da der også blev passet på i den anden ende. Men mange oplivende momenter og tegningen til, at der kan ligge et godt forår og vente på de blå i de kommende måneder.
Assistent Thomas Thinggaard: Vi var alle meget tilfredse med den 1. halvleg, hvor vi viste meget af det, vi ved holdet kan præstere. Minimal fejlprocent, aftalerne blev holdt og et godt løbearbejde gennem de 45 minutter. Vi følte i pausen, at vi kunne spille mindst lige op med Nykøbing FC.
Uheldige situationer
Efter otte minutter i 2. halvleg fik Nykøbing FC mulighed for at tage føringen, da der blev begået straffespark. Ikke noget at sige til dommen og Radza blev ikke levnet en chance, da bolden blev pisket ind til venstre for ham. 0-1 på dette tidspunkt på noget, der lignede det første forsøg fra falstringerne.
Middelfart skiftede umiddelbart efter Jonas Villemoes ind på kanten som afløser for Matthias Præst. Allerede otte minutter senere kom udligningen på et virkelig godt mål. Lasse Thomsen stak med en fremragende bold Esben Petersen i dybden, og ansigt til ansigt med Nykøbing keeperen var Esben helt cool og chippede bolden forbi ham til 1-1.
Minutter senere skiftede Jens Letort sine spidsangribere, Esben Petersen og Nicolai Frederiksen, ud. Ind kom Casper Johansen og Jonas Andersen. Omkring de 75 minutter var der dobbeltudskiftning, da Hanus Sørensen og Martin Conley gik ud og ind kom Jonas Skytte og Emil Lyng. De tre sidste på bænken: keeper Peter Bergmann samt forsvarerne Nikolaj Leth og Mads Steenberg blev ikke brugt i denne kamp.
Dybt ærgerligt betød en personlig fejl så i minutterne herefter, at Nykøbing fik serveret et føringsmål på et sølvfad. 1-2 på måltavlen og et hårdt slag vurderet på det samlede forløb af kampen.
Thomas Thinggaard: Det var dybt ærgerligt, at de her fik en foræring, for vi følte faktisk, at vi kunne matche dem fuldt ud og med lidt medgang også have vundet kampen. Det føles lidt irriterende at skulle stå og sige, at vi på flere parametre leverede noget af det bedste hidtil – og så må konstatere, at vi altså tabte på trods af det.
De sidste godt ti minutter pressede Middelfart godt på og havde flere gange noget, der lignede chancer, og flere standardsituationer på hjørnespark og frispark, der med lidt medgang havde givet valuta. Radza måtte også hive en god redning ud af ærmet, da en hurtig omstilling midt i det blå pres gav en åben mulighed.
Altså positive toner trods det irriterende nederlag, men rigtig meget fungerede godt på dagen mod den meget kompetente modstander. Det lover godt før næste lørdags sidste test, hvor Aarhus Fremad gæster Middelfart. En slags revanchekamp for det uheldige 3-4 nederlag i efterårets sidste kamp.
Tekst: Leo Jensen