Cheftræner Jens Letort erkender, at den mislykkede start på sæsonen for Middelfart Boldklub med tre nederlag i tre kampe øger presset på klubben for at komme i gang og på pointtavlen. Efter lørdagens 0-2 i Valby Idrætspark mod et ikke skræmmende Fremmandskab, der scorede på to standardsituationer, kan man med en vis ret tænde skiltet med krise bøjet i neon.
En i første række resultatmæssig krise, men ser man lidt bagom resultaterne, viser detaljerne også med ni mål imod os – fordelt på 2,5 og 2 mål i kampene – og kun 3 mål for – i samme kamp hvor vi var bagud 0-4 inden det første mål – at der også spillemæssigt er brug for afgørende forbedringer i begge ender af banen.
Kampens forløb
Middelfart stillede fra start med følgende 11 mand: Casper Radza – Nikolaj Hagelskjær, Nikolaj Leth, Oliver Skolnik, Jonas Skytte – Peter Kristensen, Lasse Thomsen, Esben Petersen, Emil Lyng – Casper Johansen og Frederik Høgh
Der var skadesbetingede afbud fra Niclas Vemmelund og Kim Elgaard.
Middelfart startede ellers kampen fint og spillede sig til flere lovende opløb, især i højre side, i de første minutter. Der var noget, der lignede et straffespark efter 7 minutter og Casper Johansen havde en afslutning på kroppen af Fremforsvaret.
Det kom derfor som en kold spand vand på en kølig efterårsdag, da Frem fik et måske lidt tyndt frispark midt for mål lidt uden for feltet efter 13 minutter. Tonni Adamsen sparkede bolden helt op i krogen i højre side for Radza.
Scoringen imod gjorde måske Middelfart lidt usikre og efterfølgende blev spillet for omstændeligt og med for mange stationer til at blive rigtigt farligt. Ofte lå indlæggene heller ikke så præcist, at de nåede ind til de to høje, Høgh og Lyng, der måske kunne have fremkaldt noget farligt.
Frem havde ikke mange chancer og en måske afgørende situation for kampen kom to minutter før pausen, hvor Casper Johansen blev stukket på kanten af feltet og med den kendte sikkerhed på den type chancer sparkede bolden ind til det, de fleste troede var en udligning af Middelfart.
Der var dog ikke taget højde for linjedommeren, der havde set en off side, der dog ikke fremgår af optagelserne af sekvensen – der desværre ikke kan bruges som VAR – hvor Casper forekommer klart on side. Så var der pause.
Det lykkedes ikke
Middelfart kom tydeligt determinerede op til 2. halvleg og havde en pæn stor chance efter bare et minut. Men symptomatisk for hvad der sker for tiden, kom Frems Paul Ngongo Iversen omgivet af fire Middelfartforsvarere højest til et hjørnespark efter 49 minutter og pandede 2-0 føringen ind ved første stolpe.
Nu stod Middelfart i en alt for kendt situation og skulle hive sig selv op ved hårrødderne. Der var da også tilløb til scoringer uden for alvor at være helt tæt på. Frem havde et par situationer, hvor de måske med en vis ret appellerede for straffespark. Modsat havde Casper Johansen og Frederik Høgh nogle udmærkede tilløb til målgivende forsøg.
Efter 66 minutter byttede Letort to mand ind. Martin Conley og Nicolai Frederiksen kom ind og afløste Casper Johansen og Esben Petersen. Letort fremhæver sidstnævntes gode indsats på en dag, hvor ikke så meget lykkedes for holdet.
Efter 71 minutter havde Lasse Thomsen den største chance midt for mål, men bolden blev godt pareret af Fremkeeperen. Efter 75 minutter reddede Casper Radza modsat Middelfart for yderligere overlast, da han reddede en friløber fra en hurtig Fremangriber.
Kort efter kom Kristian Weber på banen som afløser for Emil Lyng. Der skete ikke så voldsomt meget mere i kampens sidste minutter og Middelfart måtte derfor endnu en gang gå storskuffede fra banen efter et nederlag.
Stor opgave forude
Resultatet betyder, at Middelfart nu som eneste hold i vestrækken endnu ikke opnået point. Næste lørdag gælder det en altid bøvlet modstander i Brabrand, der hjemme på kanten af Brabrand sø altid volder udeholdene problemer.
’Som jeg ser det, har vi flere opgaver at løse. Det her handler først og fremmest om os selv, for vi er ikke ringere end de andre hold i rækken. Men det er klart for de fleste, også internt i truppen, at vi har problemer i begge ender af banen og vi skal også kigge på den indstilling eller mind-set, vi går ind til kampene med’, funderer Jens Letort.
Jens Letort uddyber: ’Vi har været lidt ramt af skader, der har betydet, at vi har måttet skifte ud fra gang til gang. Det er dog et vilkår, vi kender, og derfor har vi forsøgt at samle en kompetent trup, der supplerer hinanden godt, så vi mener, vi er dækket godt ind.’
’Det hjælper jo ikke, at jeg siger, at jeg synes, vi på flere måder spillede noget af det bedste hidtil i kampen mod Frem, når vi lukker to mål ind og ikke selv formår at score. Jeg mener stadig, vi har en god trup og base at bygge på, men er også klar over, at kravet til en sejr vokser for hver gang, vi mislykkes med det’, forklarer træneren.
’Jeg tager naturligvis mit ansvar for at udtage det rigtige hold og sætte det op til sejr og tror på, at vi kan løse det her i fællesskab med de nødvendige justeringer og måske et lidt ændret fokus i oplægget til kampene. Forbedringerne må meget gerne vise sig i Brabrand næste lørdag’, slutter Jens Letort.
Tekst: Leo Jensen