Foråret kom tidligt i år, selv om vi stadig bakser lidt med lave temperaturer og uhindret adgang til rigtigt fodboldgræs. Men det er april, påsken er ret forude, hvor vi gerne vil ud i godt vejr, og slutspillet i 2. division starter om godt en uge. Så er der også godt gang i fodbolden med en masse, der nærmer sig afslutningen på de store scener, i Champions League, i de store ligaer – og de mindre – pokalfinaler osv.
I Middelfart Boldklub har vi også mærket bølgeskvulpet. Et forår primært trænet og spillet på kunstgræs, en enkelt sejr i fem forsøg, tre uafgjorte med alt for lidt udbytte – og så blamagen i sidste weekend hjemme på eget kunstgræs. B93, som vi ude lammetævede 4-0 i efteråret, rev fuldstændig de blåklædte op i limningen og efterlod et chokeret tophold med sæsonens suverænt største nederlag, 2-5 til det lidt upåagtede midterhold.
På forunderlig vis har de andre tophold i østpuljen også smølet mange point væk, så Middelfart sidder stadig på 1. pladsen. Men ak, i vestpuljen giver topholdene ikke ved dørene og oprykningspladserne fortoner sig i øjeblikket lidt i disen, 8 og 12 point væk. Det bliver svært at nå dem i slutspillet, hvor der kun er én kamp mod hver af de 11 modstandere. Vi kan ikke længere selv afgøre det, og det er aldrig en fordel.
Nye kokke
Ugen bragte også et farvel til cheftræner Jan Vingaard, der siden sommeren 2016 har været gennem tykt og tyndt med Middelfart. En efterårssæson i 16, der startede med 12 minuspoint og gav 25 point og en resultatmæssig andenplads i efteråret, hvor vi grundet pointstraffen endte som nr. næstsidst i puljen. Foråret startede i Kvalifikationsspillet 9 point efter topholdet Frem, men sluttede med en førsteplads 17 point foran Frem på andenpladsen.
Sæsonen efter gav en førsteplads i grundspillet i efteråret 17, men en mislykket start på foråret 18 satte Middelfart ud af spillet og det endte med en sjetteplads. Sidste efterår gav igen en førsteplads undervejs i grundspillet, men starten i foråret med kun 6 point af 15 mulige har ikke levet op til forhåbningerne og forventningerne til træneren og den trup, der løbende er blevet forstærket og gjort bredere.
Når der skal ændringer til, bliver det nødvendigvis træneren, der må gå. Det er fodboldens automatik og ofte ser man positive effekter. Et nyt kickoff inde i sæsonen og et klap eller spark bagi til truppen fra en ny træner kan være det middel, der igen sætter liv i patienten. Middelfart prøver en mellemløsning.
Vingaard er trådt til side og den hidtidige assistent Jes Bekke, der også har været med hele vejen, får nu chancen sammen med resten af staben omkring holdet. En chance for at vise, at han kan finde og justere de knapper, der forhåbentlig giver en ny stribe Middelfartsejre i de 12 kampe, der resterer inden sommerpausen.
HIK er svære
Det er en af de traditionelt svære modstandere, Middelfart skal op mod i den sidste grundspilskamp. I fire forsøg indenfor de seneste godt fem år har Middelfart ude hentet ét point (0-0 i nov. 2017) og scoret én gang. Den 0-0 kamp kostede i øvrigt HIK en plads i Oprykningspillet sidste år. I Middelfart har hjemmeholdet vundet tre af fem kampe, men tabte det seneste møde i august sidste år med 1-2. HIK har vundet fire af fem kampe i foråret med målscoren 12-5. Middelfart har til sammenligning 8-9. HIK skal bruge point for at være sikker på at forblive over stregen.
Det renoverede Gentofte Stadion med kunstgræsset og den fine historie – nogen husker måske stadig, da Bayern München med Søren Lerby som træner var forbi i 1991 og tabte 2-6 til B1903 i deres sidste sæson, inden FCK forestillingen startede – er centrum for lørdagens kamp. Hovedtribunen fra de gode gamle dage er endetribune i dag, hvor en ny langside er kommet til, men det er sjældent, stadion er fyldt. Et stadion, hvor Middelfart aldrig har vundet inkl. kampen i marts mod Skovshoved, der endte 1-1.
Opgaven er klar. Oprejsning for det forsmædelige nederlag hjemme på Færøvej sidst, holde fast i førstepladsen og dermed få den bedste start på slutspillet, forsøge at hale ind på oprykningskandidaterne i vest, skabe ny optimisme med en sejr på en svær bane – og give den nye cheftræner Jes Bekke en superstart. Det er meget at rumme på én gang, men det er vilkårene i jernindustrien. Hårdt, koldt og kontant.
Held og lykke med operationen og så lever patienten igen. Middelfart Boldklub – go, go, go.
Dommer Jonathan García Nilton fløjter op kl. 14.00.
Tekst: Leo Jensen
Kom så! Nu genstarter vi foråret
Isoleret set var det ikke så dårligt at hente et point i kampen på Valby Stadion, der blev spillet i rigtigt novembervejr med snigende kulde og indimellem trist regn. Middelfart havde flere store chancer til at afgøre kampen og sætte alle tre lunende point på kontoen, men kunne også være tilfredse med, at Frem ikke udnyttede et par foræringer fra et ellers nogenlunde solidt spillende Middelfartforsvar.
Kulissen var som altid i orden, når der spilles i Valby. Frems farverige og højlydte publikum, ’det ægte København’, som de kalder sig, skabte fin stemning mod ’det ægte Middelfart’, men spillerne havde svært ved at skabe de chancer, der kunne have givet mål og mere underholdning. Så det hele endte med en salomonisk 0-0 løsning, der samtidig sikrede Middelfart førstepladsen i Pulje 2 hen over den tilstundende vinterperiode. 9. marts går det videre, når de blå åbner sæsonen hjemme mod Slagelse.
Frem i bakgear
Middelfart stillede efterårets sidste start-ellever uden de store overraskelser. Casper Radza på mål bag Malte Jürgensen, Niclas Vemmelund, Kristoffer Gjettermann og Peter Jul Nielsen. Midt på var valget igen faldet på Lasse Thomsen og Martin Conley og kanterne udgjordes af Kim Elgaard og Sebastian Dalgaard. Fremme lå Casper Johansen og Søren Andreasen.
Middelfart lagde bedst ud og fra starten noteredes et udmærket forsøg fra Søren Andreasen efter 8 min. og Sebastian Dalgaard opsnappede efter 17 minutter en løs bold fra Fremforsvaret og satte Kim Elgaard op til et nærgående hovedstød. Efter 24 minutter kom Frems første store chance, da lidt blå uopmærksomhed gav en Fremangriber åbent skud inde omkring 11 meter pletten. Radza reddede dog den lidt uskarpe afslutning.
Efter 28 minutter opstod en situation, hvor de fleste andre end dommeren så et klart straffespark, da en fri Kim Elgaard sendte bolden forbi Frems keeper og på vej ind over stregen. En Fremforsvarer kurede ind i bolden og viftede den væk med hånden lige før stregen. I den situation kunne et VAR udstyr hurtigt have ændret kampens gang.
I det 38. minut kom så den næste helt store mulighed, da Middelfart overløb det bakkende Fremforsvar og på indlægget fra baglinjen fik Søren Andreasen frit skud på mål, hvor også målmanden var helt væk. Bolden blev ramt for dybt og sejlede lige over det tomme målgab. Der kunne kampen igen være tippet til de blå. Minuttet efter havde Casper Johansen et godt forsøg, der blev blokeret af det hårdt kæmpende Fremforsvar.
Lyset blev tændt
Til 2. halvleg blev der tændt for stadionprojektørerne og man sad med håbet om, at spillerne nu kunne finde målet. Efter 52 minutter var der igen et forsøg fra Søren Andreasen, inden Frem’erne fik mere styr på spillet og bød ind med nogle forsøg. Der var dog ikke rigtig bud efter ændringer på måltavlen før i kampens sidste kvarter.
Middelfart byttede Peter Kristensen ind for Martin Conley efter 66 minutter og ti minutter senere var det Esben Petersen, der afløste Søren Andreasen i frontlinjen. Et par minutter efter sin indskiftning fik Esben den helt store mulighed for at kampens helt store blå helt, da han blev spillet helt alene igennem med Frems målmand. Måske var Esben Petersen stadig lidt kold efter indskiftningen, da han afsluttede fladt til venstre og for tæt på keeperen, der kunne vifte den store chance til hjørne med en refleksredning. Det var også i denne periode, Middelfart appellerede for endnu en mulig straffesparkskendelse uden held.
Efter 83 minutter kom kampens grimme situation, hvor Lasse Thomsen faldt forkert ned og rev skulderen af led. Under store smerter blev han hjulpet fra banen, men forlydender fra hospitalet efter kampen forsikrede heldigvis om, at skaden ikke er værre, end at Lasse vil være helt klar til træningsstart i januar.
Rasmus Fink afløste og var kort efter vidne til kampens største blunder i Middelfartforsvaret, der spillede bolden lige i benene på en modstander, der til alt held ikke formåede at forvandle den store chance til en dræbende scoring. Middelfart pressede godt til sidst, mens det trætte Fremforsvar i flere situationer sparkede væk i sidste øjeblik. I kampens overtid var det sidste forsøg fra Gjettermann, der var med fremme og prøvede med et hovedstød, der ikke ramte målet og dommer Rosenberg leverede det sidste pift i fløjten i Middelfarts anden 0-0 kamp her i efteråret.
Det giver en undervejsstilling i et kommende oprykningsspil – inden de sidste seks runder – der i toppen ser sådan ud: Kolding 35 point, Skive 34 point, FC Jammerbugt 32 point, Middelfart 31 point, Brabrand 31 point, Brønshøj og Aarhus Fremad begge 30 point. Det bliver spændende at følge.
Tekst: Leo Jensen
Kom så! Nu genstarter vi foråret
Isoleret set var det ikke så dårligt at hente et point i kampen på Valby Stadion, der blev spillet i rigtigt novembervejr med snigende kulde og indimellem trist regn. Middelfart havde flere store chancer til at afgøre kampen og sætte alle tre lunende point på kontoen, men kunne også være tilfredse med, at Frem ikke udnyttede et par foræringer fra et ellers nogenlunde solidt spillende Middelfartforsvar.
Kulissen var som altid i orden, når der spilles i Valby. Frems farverige og højlydte publikum, ’det ægte København’, som de kalder sig, skabte fin stemning mod ’det ægte Middelfart’, men spillerne havde svært ved at skabe de chancer, der kunne have givet mål og mere underholdning. Så det hele endte med en salomonisk 0-0 løsning, der samtidig sikrede Middelfart førstepladsen i Pulje 2 hen over den tilstundende vinterperiode. 9. marts går det videre, når de blå åbner sæsonen hjemme mod Slagelse.
Frem i bakgear
Middelfart stillede efterårets sidste start-ellever uden de store overraskelser. Casper Radza på mål bag Malte Jürgensen, Niclas Vemmelund, Kristoffer Gjettermann og Peter Jul Nielsen. Midt på var valget igen faldet på Lasse Thomsen og Martin Conley og kanterne udgjordes af Kim Elgaard og Sebastian Dalgaard. Fremme lå Casper Johansen og Søren Andreasen.
Middelfart lagde bedst ud og fra starten noteredes et udmærket forsøg fra Søren Andreasen efter 8 min. og Sebastian Dalgaard opsnappede efter 17 minutter en løs bold fra Fremforsvaret og satte Kim Elgaard op til et nærgående hovedstød. Efter 24 minutter kom Frems første store chance, da lidt blå uopmærksomhed gav en Fremangriber åbent skud inde omkring 11 meter pletten. Radza reddede dog den lidt uskarpe afslutning.
Efter 28 minutter opstod en situation, hvor de fleste andre end dommeren så et klart straffespark, da en fri Kim Elgaard sendte bolden forbi Frems keeper og på vej ind over stregen. En Fremforsvarer kurede ind i bolden og viftede den væk med hånden lige før stregen. I den situation kunne et VAR udstyr hurtigt have ændret kampens gang.
I det 38. minut kom så den næste helt store mulighed, da Middelfart overløb det bakkende Fremforsvar og på indlægget fra baglinjen fik Søren Andreasen frit skud på mål, hvor også målmanden var helt væk. Bolden blev ramt for dybt og sejlede lige over det tomme målgab. Der kunne kampen igen være tippet til de blå. Minuttet efter havde Casper Johansen et godt forsøg, der blev blokeret af det hårdt kæmpende Fremforsvar.
Lyset blev tændt
Til 2. halvleg blev der tændt for stadionprojektørerne og man sad med håbet om, at spillerne nu kunne finde målet. Efter 52 minutter var der igen et forsøg fra Søren Andreasen, inden Frem’erne fik mere styr på spillet og bød ind med nogle forsøg. Der var dog ikke rigtig bud efter ændringer på måltavlen før i kampens sidste kvarter.
Middelfart byttede Peter Kristensen ind for Martin Conley efter 66 minutter og ti minutter senere var det Esben Petersen, der afløste Søren Andreasen i frontlinjen. Et par minutter efter sin indskiftning fik Esben den helt store mulighed for at kampens helt store blå helt, da han blev spillet helt alene igennem med Frems målmand. Måske var Esben Petersen stadig lidt kold efter indskiftningen, da han afsluttede fladt til venstre og for tæt på keeperen, der kunne vifte den store chance til hjørne med en refleksredning. Det var også i denne periode, Middelfart appellerede for endnu en mulig straffesparkskendelse uden held.
Efter 83 minutter kom kampens grimme situation, hvor Lasse Thomsen faldt forkert ned og rev skulderen af led. Under store smerter blev han hjulpet fra banen, men forlydender fra hospitalet efter kampen forsikrede heldigvis om, at skaden ikke er værre, end at Lasse vil være helt klar til træningsstart i januar.
Rasmus Fink afløste og var kort efter vidne til kampens største blunder i Middelfartforsvaret, der spillede bolden lige i benene på en modstander, der til alt held ikke formåede at forvandle den store chance til en dræbende scoring. Middelfart pressede godt til sidst, mens det trætte Fremforsvar i flere situationer sparkede væk i sidste øjeblik. I kampens overtid var det sidste forsøg fra Gjettermann, der var med fremme og prøvede med et hovedstød, der ikke ramte målet og dommer Rosenberg leverede det sidste pift i fløjten i Middelfarts anden 0-0 kamp her i efteråret.
Det giver en undervejsstilling i et kommende oprykningsspil – inden de sidste seks runder – der i toppen ser sådan ud: Kolding 35 point, Skive 34 point, FC Jammerbugt 32 point, Middelfart 31 point, Brabrand 31 point, Brønshøj og Aarhus Fremad begge 30 point. Det bliver spændende at følge.
Tekst: Leo Jensen