Håbet er som bekendt grønt. Det er Avartas klubdragt også. Middelfarts modstander i efterårets fjerdesidste kamp er et hold i resultatmæssig fremgang, så der er måske udsigt til en langt mere jævn kamp, end stillingen viser lige nu. For Middelfart er det også vigtigt at holde fast i den resultatmæssige medgang, vi har haft siden starten af september. I de seneste syv kampe er der hentet imponerende 19 point via 6 sejre og en enkelt uafgjort.
Lørdag byder på efterårets næstsidste hjemmekamp, hvor Avarta vil forsøge at byde Middelfarts tophold op til dans. De grønne fra Espelunden i Rødovre er nemlig også inde i en stime af gode resultater og de fire sidste runder har budt på to sejre (Skovshoved og i sidste runde Slagelse) og to uafgjorte (Frem og Hillerød).
En svær start
Avarta havde en svær start på sæsonen med lutter nederlag i de første fem kampe. Heriblandt nederlaget til Middelfart, hvor Kristoffer Gjettermann scorede målet til den vigtige 1-0 sejr på en afslutning efter hjørnespark få minutter før tid. Det var i øvrigt en af de tre kampe, Avarta i starten måtte spille i Glostrup Idrætspark, mens deres egen kampbane i Espelunden var under renovering.
Så fulgte en udesejr over vores modstandere fra sidste runde, Marienlyst, og så to nederlag mere, inden den gode serie satte ind og altså kronet med den første hjemmesejr i denne sæson i søndags over Slagelses oprykkere. Avartas problemer begyndte nok allerede i forårets slutspil, hvor de trods et pænt udgangspunkt dumpede ned som næstsidst ved sæsonafslutningen. Avarta blev nr. 2 i grundspillet i efteråret 2017 efter Middelfart.
Dengang delte vi rovet, hvor Avarta vandt 3-1 hjemme og Middelfart vandt deres hjemmekamp 2-0 på et mål i hver halvleg. Mathias Damgaard og Peter Kristensen scorede. Men de lovende takter hos Avarta holdt ikke hen over vinteren og de gled nedad i stillingen. Efter foråret skiftede klubben træner og der var også noget udskiftning i truppen. Nu ser Avarta ud til at have stabiliseret sig og rykker væk fra bunden.
Avartas træner Peter Benjaminsen roser sine spillere for at have ændret deres mindset – bedre fokus på at løse opgaverne, bedre styr på defensiven og de tør prøve at vinde. Med de mildere vinde over Espelunden tør træneren også godt tænke i at lukke hullet op til stregen, selv om den vigtigste opgave lige nu er få samlet nogle point sammen, så der er noget at starte med, hvis Avarta, som placeringen lige nu peger på, ender i Kvalifikationsspillet til foråret.
Endnu en vigtig kamp
For Middelfart er kampen endnu et vigtigt skridt på vejen til slutspillet i foråret. Det er som ofte nævnt vigtigt at hente så mange point som overhovedet muligt og i bestræbelserne på at holde førstepladsen er tre point på lørdag supervigtige. Vi tager altid én kamp ad gangen og gør den færdig, inden blikket rettes mod den næstfølgende.
Men vi tør godt nævne, at udekampen i næste weekend i Tingbjerg Idrætspark er mod de nærmeste forfølgere fra Brønshøj. Altså endnu en topkamp venter mellem to varme kandidater til oprykningskampen. Brønshøj, der har en udsat kamp til gode, har HIK ude nu på lørdag.
Middelfart slap resultatmæssigt godt fra kampen mod de fynske rivaler fra Marienlyst i sidste runde med 2-1 sejren. Både spillere, trænere og publikum havde nok håbet på en spillemæssig større oplevelse end det, der blev serveret. Men vinderne skriver historien og vi kan trøste os med, at der ikke gives point for ekstra flot spil – kun for hvem der scorer flest mål. Den disciplin har Middelfart været bedst til i 8 af 12 spillede kampe her i efteråret – og dertil et par uafgjorte. Det er indiskutabelt flot og en virkelig stor præstation.
De mange kampe har slidt lidt på silken hos nogle af stamspillerne og flere af dem har også fået lidt knubs undervejs og har måttet stå over i enkelte kampe. Derfor har Middelfart en stor, dygtig trup, så der er afløsere klar, når der er behov. Der vil også være 11 stærke blå mænd og en godt besat bænk helt klar på lørdag på Middelfart Stadion, når Avarta vil forsøge at skabe rundens overraskelse.
Så kom ud og støt de blå helte fra Middelfart på lørdag på Middelfart Stadion. En stærk tilskuerkulisse er vigtig og det kan blive en god fodboldoplevelse i det flotte oktobervejr, der har været budt på hele ugen.
Dommer Esad Deronjic fløjter opgøret mellem de blå og de grønne i gang kl. 14.00.
Tekst: Leo Jensen