Middelfart Boldklub forlænger kontrakten med anfører Lasse Thomsen

Middelfart Boldklub forlænger kontrakten med anfører Lasse Thomsen

 

Middelfart Boldklub har forlænget kontrakten med yderligere 2 år med klubbens 29-årige anfører Lasse Thomsen.

 

Lasse Thomsen kom til Middelfart i sommeren 2018, og det er blevet til over 150 kampe i den blå trøje. Siden sommeren 2021 har det været som klubbens anfører.

 

  • ”Fra dag 1 har Lasse leveret en fremragende indsats i Middelfart og han har udviklet sig som både spiller og menneske i hans 6 år i klubben. Hans betydning for holdet er vokset med årene, og han har udviklet sig til at være, hvis ikke den bedste, så en af de absolut bedste forsvarsspillere i 2. division, og samtidig er han en samlende figur på banen og i omklædningsrummet. Det har været meget vigtigt for os at få en ny aftale på plads med Thomsen og vi er umådeligt tilfredse med at Thomsen også er en del af Middelfart i de kommende 2 år”, udtaler sportschef Søren Godskesen om kontraktforlængelsen med Lasse Thomsen.

 

  • ”De sidste år har været nogle af mine bedste fodboldår. Både for holdet og klubben, men også for mig personligt. Jeg har derfor overvejet min situation og har lyttet til de muligheder der har været, men hver gang kom jeg frem til at det er i Middelfart jeg gerne vil være. Jeg kender og trives i min rolle og nyder den form for fodbold vi spiller. Jeg vil gerne være en del af fremtiden i Middelfart, og ser frem til også at skulle trække den blå trøje over hovedet i de kommende 2 år”, udtaler Lasse Thomsen om forlængelsen med Middelfart.

 

Kontrakten mellem Middelfart Boldklub og Lasse Thomsen løber frem til juni 2026.

Yderligere oplysninger:

Søren Godskesen, tlf. 20129858

Seneste nyheder

Menu
OPTAKT: Kampen om at hænge på spidser til
REFERAT: Flot opvisning af Middelfart i Gryden
OPTAKT: Svært at være favorit
Meget mere end fodbold

Bliv en del af Middelfart Boldklubs stærke sponsornetværk og få adgang til det som skaber værdi for netop DIN virksomhed.

Privatlivspolitik

Middelfart Stadion

Adlerhusvej 3

5500 Middelfart

Administration

Alsvej 8

5500 Middelfart

Kontakt os

Telefon: 20 12 98 58

E-mail: sg@middelfartboldklub.dk